Koło Sportu Wirtualnego przy Komisji Sportu Samochodowego Automobilklubu Polski powstało w roku 2011. W obliczu postępującej wirtualizacji wszelkich przejawów życia objęcie patronatem przez klub motorowy środowiska wirtualnych zawodników rajdowych pozostaje w zgodzie ze statutowym celem upowszechniania kultury motoryzacyjnej. Tym bardziej, że wcześniej również inne dyscypliny szeroko rozumianego sportu motorowego – w tym popularnego, jak na przykład nawigacja – zaczęły organizować rajdy całkowicie wirtualne.
Zalążkiem Koła była grupa pasjonatów, działająca w jednym zespole od blisko dwóch lat. Starty w rajdach wirtualnych są dla większości z nich jedyną dostępną formą uprawiania sportu rajdowego, choć niektórzy mają na koncie również uczestnictwo w rajdach realnych.
Rajdy wirtualne spotykają się z dwojakimi opiniami: jedni uważają, że prowadzą one do przeceniania własnych umiejętności, co może powodować zagrożenia w ruchu drogowym, inni natomiast są przekonani, że – jak wszelkie szkolenia na dowolnym symulatorze – przyczyniają się one do faktycznego podnoszenia kwalifikacji kierowcy. Badania wykazują, że wirtualni rajdowcy zdają lepiej egzaminy na prawo jazdy.
Do uprawiania tego sportu potrzebny jest komputer, kierownica i pedały oraz dedykowane oprogramowanie.Powszechna dostępność tego wyposażenia sprawia, że społeczność międzynarodowa liczy dziesiątki tysięcy kierowców ze wszystkich kontynentów.
Najliczniejszą grupę stanowi oczywiście młodzież, choć nie ma tu żadnych barier wiekowych. <— zobacz prezentację jazdy |
Członkowie Koła posługują się symulatorem „Richard Burns Rally” – od szeregu lat rozwijanym przez międzynarodową społeczność i uznawanym powszechnie za niekwestionowanego lidera wśród ogólnodostępnych symulatorów rajdowych. Łączy on wysoki poziom realizmu prowadzenia samochodu na różnych nawierzchniach i w różnorodnych warunkach atmosferycznych z zaawansowanymi możliwościami technicznego przygotowania samochodów ze wszystkich grup i klas.
Istnieje kilka platform do rozgrywania tego typu rajdów. Jedną z nich jest niekomercyjna strona www, prowadzona przez Czechów, która posiada kilka unikalnych cech. Umożliwia ona rozgrywanie zarówno wieloetapowych rajdów, jak i ich cykli. Do organizacji rajdów uprawnieni są donatorzy strony, a uczestnictwo w wielu z nich wymaga posiadania odpowiedniej licencji. W zorganizowanym po raz pierwszy w 2010 roku World Cup of Nations, mającego rangę mistrzostw świata, reprezentacja Polski odniosła przekonywujące zwycięstwo. Nie obroniła niestety tej pozycji w kolejnych dwóch latach.
W chwili powstania Koło Sportu Wirtualnego liczyło 9 członków, a do teamu rajdowego należało 21 zawodników z różnych regionów kraju. W Wirtualnych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski 2010 nasz team zajął 16 miejsce wśród 28 sklasyfikowanych. Dwa następne sezony kończyliśmy już na pozycji ósmej, aby w 2013 sięgnąć po drużynowy prymat. Sezon 2014 przyniósł spore zmiany w zespole. Kilku doświadczonych zawodników odeszło lub zawiesiło swoje starty. Ich miejsce zajęli nowi zawodnicy, a skład nominowanych zawodników uzupełnili pozostali członkowie temu rajdowego. Sezon 2014 AP WRT zakończył na 6 miejscu w klasyfikacji zespołowej. Rok 2015 zapowiada się że będzie kolejną modyfikacją składu, jednak liczymy na awans w klasyfikacji. Zapraszamy wszystkich nie zrzeszonych zawodników chcących startować w barwach naszego zespołu do kontaktu.
Skład Rady Koła Sportu Wirtualnego:
Mateusz Ruciński– przewodniczący, sportwirtualny@automobilklubpolski.pl
Tomasz Rajewski – wiceprzewodniczący
Regulamin Koła Sportu Wirtualnego (link)
Regulamin V Pucharu i VII Mistrzostw AP WRT (link)
Zasady nominacji członków teamu AP WRT do rozgrywek pucharowych (link)
Regulamin klasyfikacji „Lider AP WRT 2015” (link)