W latach 2021 – 2022 prace Komisji Rzeczoznawców koncentrowały się na zagadnieniach związanych z występującymi powszechnie nieprawidłowościami w likwidacji szkód komunikacyjnych z polis OC.
Wspólnie z Uczelnią Łazarski zarówno w 2021 jak i w 2022 roku zorganizowano ogólnopolską konferencję na ten temat „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym a likwidacja szkód komunikacyjnych OC”. Uczestnikami obu konferencji w znacznej liczbie byli sędziowie koncentrujący się na rozstrzyganiu sporów z obszaru poszkodowany – ubezpieczyciel.
Przeprowadzono szkolenia ponad 250 biegłych sądowych specjalizujących się w rozliczaniu kosztów napraw i utraty wartości rynkowej pojazdu naprawionego po kolizji.
Opracowano metodę wyliczania ubytku wartości samochodu po kolizji, która rozpowszechniana jest pod nazwą Metoda Automobilklubu Polski, podczas szkoleń biegłych i została opublikowana w Miesięczniku Ubezpieczeniowym nr. 10/2020 i 02/2023.
Komisja zajmuje się również badaniami właściwości /w tym wytrzymałościowych/ części zamiennych nieoryginalnych, tzw. zamienników i porównywaniu z właściwościami części posiadającymi znak producenta pojazdu. Wyniki tych badań wykonanych na zamówienie Automobilklubu Polski w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej, były referowane na obu konferencjach i część z nich została opublikowana w kwartalniku „Paragraf ba drodze” wydawanym przez Instytut Ekspertyz Sądowych. Przygotowywane są kolejne publikacje na tan temat.
Uważamy, że w wielu sprawach dotyczących poszkodowanych a polegających na nieprawidłowej likwidacji szkody komunikacyjnej OC, nasze opracowania mogą być pomocne poszkodowanym a te związane z właściwościami zamienników są pierwszymi opracowaniami w kraju.
Komisja przygotowała również wiele projektów interpelacji, które parlamentarzyści zgłosili do Marszałka Sejmu.
Efektem tych interpelacji była kontrola NIK zakładów ubezpieczeń w zakresie „Ochrona poszkodowanych na rynku ubezpieczeniowym” opublikowana w listopadzie 2019r. NIK we wniosku pokontrolnym nr 1 m.in. wskazał, „…Ubezpieczyciele wykorzystują sytuację /że poszkodowany jest w słabszej pozycji/ i proponują niższe odszkodowanie licząc że klient nie zdecyduje się na postępowanie sądowe,…”.
W przebiegu procedur sądowych ważna jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości w interpelacji nr 37830-02 07.02.2023r. w której zaznaczono, że „Narzucanie biegłemu sadowemu z góry określonej metodologii w wydawanej opinii przeczy istocie dowodu z art. 278 k.p.c…”. o, że „takie postępowanie jest niedopuszczalne.”
Z Komisją Rzeczoznawców AP można kontaktować się korzystając z adresu: sekretariat@automobilklubpolski.pl