15 stycznia 2017


polecamy

polecamykomisje

Turystyka w Automobilklubie Polski

Rozpoczętą jeszcze przez Towarzystwo Automobilistów Królestwa Polskiego i prowadzoną przez Automobilklub Polski problematykę turystyczną klub kontynuował i rozwijał dalej po II Wojnie światowej.

Jedną z podstawowych form tej działalności było organizowanie ogólnodostępnych rajdów turystycznych, w których elementy nawigacji służyły do ułatwienia przejazdu trasą mająca na celu poznanie zabytków sztuki, architektury i krajobrazu. Z czasem te niezależne imprezy przerodziły się w imprezy cykliczne jak "Cztery pory Roku z Expressem Wieczornym" organizowane przez 20 lat, od roku 1978 do roku 1999, to jest do wycofania z rynku tytułu wydawniczego.

Przy organizacji tych imprez brały udział dziesiątki, a nawet setki osób - członków i działaczy Klubu, wypada wspomnieć choćby Wandę Wójcikowską, późniejszego działacza caravaningu, czy Zbyszka Moniuszkę specjalizującego się w zabytkach architektury.


Kolejną imprezą cykliczną był "Ogólnopolski Indywidualny Konkurs Turystyczny", którego inicjatorem i wieloletnim organizatorem był Jan Cichy. Konkurs polegał na indywidualnym zwiedzaniu Polski i sporządzaniu z tych wypraw opracowań, które pod koniec każdego roku były komisyjnie oceniane. Konkurs ten był organizowany od roku 1972 do początków lat dziewięćdziesiątych, kiedy z uwagi na zmianę warunków ekonomicznych w kraju gwałtownie zmalała liczba osób w nim uczestniczących. Jednym z weteranów tego konkursu był dr Mirosław Szumski pełniący później funkcję lekarza w rajdach "Światowid".


Specyficzną imprezą organizowaną od 1965, a więc z 34-letnią tradycją jest rajd "Uczestnicy- Organizatorom" przygotowywany przez najaktywniejszych uczestników w danym roku. Trofeum w tym rajdzie stanowi puchar przechodni, który może zdobyć aktualny i były działacz Komisji Turystyki Automobilklubu Polski. Po trzykrotnym zdobyciu pucharu przechodzi on na własność. Warto wspomnieć, że zwycięzcami w tych imprezach byli późniejsi mistrzowie w rajdach samochodowych jak Jan Bronikowski czy niezapomniany Andrzej Geysztor.

Od roku 1975 uczestnicy i organizatorzy biorą udział w "Konkursie Najaktywniejszego Turysty Automobilklubu Polski".

Inna domeną aktywności był i jest udział turystycznej reprezentacji Klubu w rajdach okręgowych i ogólnopolskich. Były to kolejno Turystyczne Motorowe Mistrzostwa Polski, Turystyczne Mistrzostwa Warszawy, Mistrzostwa Okręgu Warszawskiego, czy istniejące obecnie Nawigacyjne Samochodowe Mistrzostwa Polski a także Mistrzostwa Okręgu Warszawskiego PZM. Klub jest również organizatorem jednej z ogólnopolskich rund NSMP pod nazwą "Światowid" oraz rund Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Okręgu Warszawskiego.


Samochodowa nawigacja turystyczna stanowi obecnie oddzielną, rozwijającą się dziedziną sportu popularnego o zasięgu nie tylko krajowym.

Reprezentanci klubu tak w turystyce jak w nawigacji zawsze odnosili sukcesy, uzyskując tytuły mistrzowskie. Nazwiska Jan Cichy, czy Marek Maciejewski były znane w mistrzostwach turystycznych. Stefan Młynarski był w 1967 roku turystycznym Mistrzem Warszawy. Benedykt Chądzyński w 1993 roku zdobył tytuł Mistrza Polski w NSMP. W 1992 roku tytuł I wicemistrza Polski zdobyła załoga Bożena i Jan Makarewicz, a w 1998 ten sam tytuł załoga Krzysztof Maciejewski-Jerzy Trzaska. Klubowo ekipa klubu zdobyła tytuł Mistrza Polski w 1992, 1995, 1997 i 1998 roku.

Więcej w Monografii AP

© benix      Automobilklub Polski                                                    Automobilklubpolski.pl używa plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu.